דרגות שחיקה של פרקטים ac1 – ac5

יש סוגים שונים ומגוונים מאד של פרקטים, ובמידה ואתם מעוניינים לבחור בפרקט עבור ריצוף, חשוב מאד להתייחס לאחד ההיבטים שלהם – היבט השחיקה.
בעקרון, לכל פרקט יש רמת שחיקה משלו. אולם, נהגו למדוד רמת שחיקה זו, אך ורק כאשר מדובר על פרקט למינציה- שהוא למעשה פרקט שאיננו עשוי באמת מעץ, אלא מחומר דמוי עץ.
פרקט הלמינציה ידוע בזכות מחירו המשתלם מאד, החיקוי המעולה שלו לעץ טבעי וכאמור – היכולת לבחור בין רמות שחיקה שונות.
רמות השחיקה של פרקט הלמינציה נועדו למעשה בין חמש רמות שונות – החל מac1 ועד לרמה של פרקט ac5 – שנחשב לפרקט העמיד ביותר.
לעתים גם יש תת-חלוקה בתוך כל אחד מהפרקטים, ונסביר על כך בהמשך.
את השחיקה עצמה מודדים לפי עמידות לרהיטים, השפעה של כתמים, האם זה עמיד לשריטות, האם זה עמיד לפרקטים בעייתיים כמו נעלי עקב או כיסאות גלגלים, ועוד. אז איך תדעו באיזו רמה עליכם לבחור? נסביר לכם כעת על כל רמה ורמה.

הסבר על רמות השחיקה של הפרקטים

 • פרקטים ברמה 1 ו 2 – אלו למעשה פרקטים שלא נוכל יותר למצוא כיום. רמת השחיקה של הפרקטים הללו היא כל כך גרועה ובעייתית, עד כדי כך שלמעשה, אף יצרן שמכבד את עצמו, לא ייצר פרקט בתנאים כאלו.
  אם תיתקלו במקרה בפרקטים עם רמת שחיקה כזו – דעו שעדיף להתרחק מהם, משום שהם לא יוכלו לשרת אתכם כלל.
 • פרקטים ברמה 3 – אלו הם פרקטים שנפוצים בעיקר במגזר הביתי, והם נחשיבם פופולריים במיוחד.
  מאחר שזו קטגוריה פופולרית כל כך, נהוג למעשה לחלק אותה לתתי-קטגוריות. היא מחולקת ל-4 רמות שונות – 21, 22, 23 ו-31.
  רמות 21 עד 23, הן הרמות שמתאימות עדיין לרמה הביתית, ובפרט שתי הרמות הראשונות. כך למשל, פרקט בדרגה 3ac שהוא עם תת קטגוריה 21, יכול להתאים לחדרים בבית שיש בהם תנועה מתונה מאד – למשל חדר השינה שלכם.
  פרקט ברמה 22 יכול להתאים כבר לסלון, ואילו פרקט ברמה 23, הוא הפרקט שמומלץ להתקין במטבח שלכם – לא משום שיש בו יותר תנועה, אלא כי יש בו יותר חומרים רגישים שעלולים לפגוע ברצפה שאיננה עמידה דיה.
  ברמה 31, כבר יוצאים למעשה מהשטח הביתי, ואז אפשר למשל לקחת את הפרקט למשרדים, ללובי כניסה, לחדרי ישיבות, ואפילו לחדרי אירוח ולבתי מלון.
 • פרקטים ברמה 4-5 – אלו הם כבר פרקטים שמיעודים למגזר הציבורי, התעשייתי והעסקי. כך למשל, פרקט ac5 הוא זה שמומלץ להשתמש בו כאשר מדובר על חנויות, מרכזים מסחריים ומחסנים.
  פרקט ac5 יכול גם להתאים כמובן למבני ציבור. אם למשל רוצים להתקין פרקט לבית כנסת, לגן ילדים או לבי תספר – מומלץ מאד להתקין פרקט ac5. לעומת זאת, פרקט ac4 הוא פרקט שיכול להתאים למשרדים שמעוניינים בכל זאת בפרקט ברמת שחיקה טובה במיוחד.

לבחור מה שמתאים לכם

אל תשכחו שיש אמנם מגוון עצום של פרקטים – אך כדאי תמיד להתמקד בסוג אחד. חישבו מהם התנאים שבהם הפרקט יותקן, וכך תבחרו ברמת השחיקה הטובה ביותר.
לקבלת הצעה השאירו פרטים